Przegląd: polskie reggae

Przegląd przygotował fanpage Szkoła Polskiej Piosenki.


Jak widzicie nazwę naszej strony, Szkoła Polskiej Piosenki, to już macie o niej jakieś pojęcie – zajmujemy się twórczością rodzimą. Jeżeli szybko sprawdziliście nasze wpisy, mogliście odczuć, że kicz bierzemy zupełnie na poważnie. To mało powiedziane, gdyż to, co trąci obciachem wręcz nie ma dla nas jakichkolwiek takich znamion.

Dziś naprawdę będziecie się krzywić. Nadszedł bowiem czas, aby zupełnie serio potraktować polskie reggae. Znów zanurkowaliśmy w morzu ejtisowego brokatu, pasteli synthów i ciuchów z Pewexu. I wiecie co? Okazuje się, że reggae w polskiej muzyce czyha w zaskakująco wielu miejscach. Charakterystyczny rytm naśladujący bicie serca, który tak kochacie, czy też słowa o wolności spod jarzma Babilonu, które tak żywo do Was przemawiają, słychać zarówno w początkującym disco polo, jak i zaangażowanym punku. Spójrzmy więc wstecz do tych wspaniałych czasów, gdy w jednym utworze przemieszane były co najmniej trzy gatunku, wszystko po to, by zmieścić weń jak najwięcej Zachodu.


🔻 Ali Babki Dykcja dla wszystkich

Sympatyczny sekstet to najdawniejszy ślad reggae w muzyce polskiej jaki odnaleźliśmy. Już w niecałe dwa lata po swoim zaistnieniu wydany został albumik “W rytmach Jamajca ska”. Te 4 utwory prezentują dokładnie takie podejście do karaibskiej kultury dźwiękowej: wesołe i beztroskie. Ale żadnych używek i innych głupot – Ali Babki zaczynały przecież od piosenki harcerskiej. W tekście czuwają nad sztuką wymowy rodaków, te dykcyjne wygibasy przygotował zmarły niedawno Wojciech Młynarski. OA, OE, OI, p t cz ć k!


🔻 Majka Jeżowska Najpiękniejsza w klasie

Zaskoczeni? Majka Jeżowska też grzebała w reggae – za to z jakim skutkiem. Obrzydliwie melodyjny kawałek z eterycznym chórkiem rozśpiewującym przaśne hulali po polu i pili kakao, czego tu nie lubić? Może tak wrócić do podstawówki, chociaż na jeden dzień?


🔻 Izrael Płonie babilon

Podczas PRLu ciekawie się miała sprawa z ideologią muzyczną. Kiedy brytyjskie punki pluły na kapitalizm i przejawiały anarcho-komunistyczne skłonności, polscy przedstawiciele działali dokładnie na opak. Zachodnie reggae przestrzegało przed dehumanizującym i zniewalającym Babilonem, który w gruncie rzeczy i na podstawie wielorakich opisów, trwał właśnie nad Wisłą.


🔻 Vox Bananowy song

Hmm, charakterystyczny rytm naśladujący bicie serca, możecie więc zapytać – czy “Stayin’ Alive” to już reggae? Jak widać braciom Gibbs wcale nie jest tak daleko do Babilonu, skoro na debiucie Voxu czeka nas bilet w jedną stronę na Jamajkę, a i nawet najbardziej absurdalne covery tej piosenki się bronią.


🔻 Maanam Nocny Patrol

To teraz o tych co najmniej trzech gatunkach na utwór. Bo przecież ta dreszczowcowa ilustracja godziny policyjnej to typowy rytm reggae plus zimnofalowa instrumentacja. A w wokalu Kory można z łatwością doszukać się dreamowych śpiewów Elizabeth Fraser z Cocteau Twins. I znajdźcie teraz coś takiego na Zachodzie!


🔻 Papa Dance Kamikadze wróć!

Papa Dance jest w sumie dziś memicznym zespołem, ale warto odrzucić żarty na bok i zerknąć, chociaż na chwilkę, na ten utwór i ocenić, jak im się udało nagranie quasi-reggaeowego numeru. Dużo o naturze utworu mówi fakt, że gdy wpiszecie tytuł piosenki i zespół, to wyskakuje youtube’owy link z karaoke. Go figure.


🔻 Kombi Taniec w słońcu

Mógłbym rozpływać się, że to mój ulubiony utwór instrumentalny tej grupy, albo wspomnieć o “Dzwonie za poległych” – absurdalnej wersji wokalnej “Tańca w słońcu”. Ale jakie ma to wszystko znaczenie, skoro to jedyna piosenka z naszego zestawienia w rytm której możesz śmiało zaśpiewać “Policeman” Jamala?


🔻 Ciuchcia Pocałuj żabkę w łapkę!

I znów wracamy do podstawówki. Tym razem włączamy telewizor i idziemy do kiosku po najnowszy numer Ciuchci. Krzysztof Marzec kradnie jakąś stronę b Maanamu, a wszystko przyozdabiają bezbłędne wokale Mirosława Wieprzewskiego i Zbigniewa Poręckiego. Cmok, cmok, cmok.


🔻 Natalia Kukulska Puszek okruszek

Każdy z nas śpiewał kiedyś rozczulającą historię Puszka. Warto wspomnieć, że historię prawdziwą, gdyż piosenka napisana przez Jarosława Kukulskiego miała ukoić serduszko zrozpaczonej córki. Okazuje się, że znamy reggae już od przedszkola. A wszystko to pod jeden z bardziej kwasowych podkładów piosenki dziecięcej i inspirację dla późniejszej “Krainy grzybów”.


🔻 K.A.S.A. Reklama

Jedz Mentosy, noś długie włosy – zagraniczne marki w tekstach polskich piosenek to ogromny fenomen. Krzysztof Kasowski z jednej strony w “Reklamie” starał się naśmiewać z tego trendu, z drugiej – jego plastikowe reggae jest jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów kulturowego obciążenia amerykanizacją i konsumpcjonizmem.


🔻 Niepodległość Trójkątów Marihuana

Zdaje się, że Niepodległość Trójkątów nigdy nie wyszła poza festiwale muzyki studenckiej. Fajnie to współgra z programem juwenaliów w Waszym mieście i tylko szkoda, że Vavamuffin czy inny Bednarek nijak nie nawiązują do tradycji Famy. Nielegalna trawa rośnie w mojej szafie, nielegalne dźwięki na uczelni Twojej.


🔻 Absurd Wierszyk

Na tym samym festiwalu gościł też zespół Absurd, który na co dzień grał lżejsze, punkrockowe kawałki, z którymi w drugiej połowie osiemdziesiątych objeżdżał też Jarocin i Róbrege. Z punku zostało tu głównie zbrzydzenie świata i straszenie wojną. Groteskowe nie tylko przez rege gitarki, ale i ironicznie pompatyczne podejście do deklamowanego tekstu.


🔻 Śmierć KlinicznaEdukacja kopulacja

NAJLEPSZA NA ŚWIECIE
JEST MIŁOŚĆ W KLOZECIE
A KAŻDY SZALET
JEST PEŁEN ZALET


🔻 DaabW moim ogrodzie

Ciągle piszemy o tej typowej dla tego nurtu rytmice. W tym kawałku synkopka i akcenty ‘’na dwa’’ są podane na tacy, od razu wiadomo o co chodzi. Na tym wszystkim płynie reszta: europejskie synthy, jakiś taki dziwny feeling swojskości. Czy to jest właśnie to polskie reggae, którego tak warto słuchać?


🔻 Jarosław BułkaSmutne reggae

Czy piosenka dziecięca kojarzy wam się z reggae? Jeżeli jeszcze nie, to nasze zestawienie powinno zrewidować Wasze dotychczasowe poglądy. Ten gatunek zazwyczaj powiązany jest z tekstami o używkach, lecz jak widać nikt nie bronił śpiewać o codziennej rutynie i zmęczeniu. Fasolki w rytmach ska korespondują z Małym Wu Wu.


🔻 Tilt Zawsze, wszędzie, teraz

Tutaj też jest reggae! Tylko że mocno przyspieszone, z rockandrollowymi gitarami i pięknie postpunkowym bridge’em (i jeszcze ze stawiającą pierwsze kroki na estradzie Kayah). Album zdołał być wydany prawie dekadę po rozpoczęciu działalności zespołu, przez te lata zebrano wszystkie gusta i inspiracje, które krążyły w ich muzyce. Owszem, znajduje się tam też utwór być może lepiej pasujący “Fale łaski”, ale warto chyba zaprezentować tak udany miks?


🔻 Kryzys Święty szczyt

Z Kryzysem było podobnie, władza raczej im nie kibicowała. Jak słychać, Robert Brylewski czerpał z Jamajki jeszcze zanim działał w okrytych rege sławą Armii czy Izraelu, zanim jeszcze związał się z Vivian Quarcoo. Działo się to też przed fuzją z Tiltem i graniem w Brygadzie Kryzys. Te same ciepłe rytmy okraszone hałaśliwymi gitarami znajdziecie bez problemu w “Świętym szczycie”.


🔻 Deuter Co to jest, za czas

Podobno to łagodne brzmienie albumowe nie godziło się z hałaśliwymi koncertami. Widocznie na żywo emocje brały górę, a w studiu przeważała praca. Było czego doglądać, bo zespół w różnych okresach twórczości od punk rocka wychodził po funk, soul, rap. A w tym utworze – wiadomo po co i gdzie.


🔻 CinzanoMagdaleno z moich snów

Czy mamy tutaj do czynienia z polskim Ace of Base? Bardzo możliwe, w tym samym gatunku jeszcze grzebali przy “Letnie reggae”, półplagiacie “Sunshine Reggae” Laid Back, łącząc przy tym klasyczne już brzmienie disco polo z reggae fusion z zachodu. Wszystko to zaś dopełnione teledyskiem wyglądającym jak uboga wersja wideoklipu do “Absolute” Scritti Politti.


🔻 NiKCJedziemy po zioło

Szyderap. NiKC, separatyści z Biskupina, zrobili miksa, zlali w jedną całość dub, reggae, hip-hop, forma czysta, a wszystko to dla Waszych składanek przebojów z końca podstawówki. Kogoś zastrzelą, kogoś powieszą. Możecie nam zarzucać, że uciekamy od tematu, ale skoro na reggaepolskie.pl jest AbradAb i Sidney Polak, to czemu mamy pomijać ulubiony singiel Zbyszka Stonogi?


🔻 Rokosz Nie wyruszaj nigdy sam

Co my tu mamy? Sophisti-popowy wjazd w pięknie synkopowany numer, który może i nas łagodnie ostrzega przed samotnym wyruszeniem w dal, ale czy to naprawdę nas zatrzymuje przed podróżą w głębiny? Zdecydowanie nie! Ahoj!


🔻 Ania Dąbrowska Poskładaj mnie

Warszawska kawiarnia, zapach książek, zgiełk za oknem. Najświeższa propozycja naszego zestawienia brzmi zupełnie jak potencjalny pierwszy utwór mojego przyszłego zespołu, który założę tuż po trzydziestce. Maanam, “Kalejdoskop moich dróg”, czołówka serialu TVNu i polskie “Stars Are Blind”. Całkiem zaskakujące połączenie inspiracji.


🔻 Maryla Rodowicz Gaj

Przez twe oczy, te oczy zielone. Obecna dekada to dla Maryli głównie koncertowanie po Sylwestrach z Dwójką, ale lata 70-te XX wieku to już zupełnie inna historia. Jeżeli więc zastanawiacie się skąd po dziś dzień tak mocna pozycja Rodowicz na krajowej estradzie, to najwyższy czas sprawdzić “Sing-sing” i “Wsiąść do pociągu”, a ten drugi album nagrodzi Was jedną z najbardziej chwytliwych piosenek polskiej muzyki.


🔻 Anna Maria Jopek – Ja wysiadam

Tym razem jest dubowo. Doskonały tekst, wspaniałe użycie instrumentów perkusyjnych, rozwijanie nastroju. Może i Was kusić, aby wysiąść, jednak zostańcie jeszcze chwilę, jeszcze parę przystanków.


🔻 Perfect Wyspa, drzewo, zamek

Nieustający, szesnastkowy zamknięty hi-hat brzmi tu wręcz jak z rodziny karaibskich instrumentów perkusyjnych: claves, shekere, wszystko czym można potrząść. “Wyspa, drzewo, zamek” to podobno ulubiona piosenka muzyków Perfectu z ich repertuaru i trudno im się dziwić. Dla osób kojarzących grupę Markowskiego głównie ze stadionowymi balladami pokroju “Niepokonanych” lekkość tej kompozycji może być lekkim szokiem.


🔻 Maanam Kocham cię, kochanie moje

I znów mamy Manaam, jednak tym razem wybraliśmy ich (prawdopodobnie) najbardziej popularny utwór. Każdy z Was wielokrotnie słyszał, czy to w Trójce, czy to w radiu Złote Przeboje. Teraz już nie macie wymówki, że nie znacie, ani nie lubicie polskiego reggae.


🔻 I Ching Wojna chudych z grubymi

Weź ze sobą dużo miłości do The Police i Waglewskiego na mandolinie, a dostaniesz The Smiths polskiego worldbeatu. “I Ching” to doskonały przykład ulubionej tezy każdego komentatora piłkarskiego, że nazwiska nie grają, ale między całą masą nijakich piosenek bluesowych trafiła się tam jedna perełka.


🔻 Kombi Nie ma jak szpan

Czy jest jakiś istotny gatunek muzyki rozrywkowej lat 80-tych, który pominął w swojej twórczości Sławomir Łosowski? Syntezatorowe reggae strony B “Inwazji z Plutona” i zarazem nasz ulubiony singiel z tego zestawienia to piosenka tak osobliwa, że najbliższym porównaniem jest jingiel z reklamy środka przeciw komarom.


🔻 ZOO Romantyczna gra

Reggae wcale nie musi być przyjemne i świetliste – tym razem dostajemy piosenkę o dosyć smutnym tekście, kontrastującym z nieco pozytywnie brzmiącym akompaniamentem. W połowie lat 80-tych grupa ZOO ze swoją przebojową interpretacją muzyki Babilonu odnosiła sukcesy na listach przebojów, warto tutaj wspomnieć też singiel “Na drzewie” autorstwa obecnego już w tym zestawieniu Pana Tik-Taka.


🔻 Lady Pank Marchewkowe pole

Gdzieś niedaleko Łeby na świat przyszli dwaj bliźniacy: Jacek i Placek. Rosnące urwisy postanowiły uciec ze swojej miejscowości w poszukiwaniu krainy leniuchów. Po drodze wpadli też na pomysł, aby ukraść księżyc. W jednym z czterech animowanych odcinków chłopcy trafiają na pole marchewek, które wyrastają ponad ich głowami, gonią i uciekają im, prężą swe korzenie w feerii oranżowych pasów. Ciężko o lepszy zespół do zilustrowania tej historii niż Mogielnicki/Borysewicz. Lady Pank już od swojego debiutu zupełnie jak opisywani bracia marzyli o nieskrępowanej wolności i pulsujący rytm “Marchewkowego pola” pozwala nam w ten sen uwierzyć. Wszystko się może zdarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.