Cztery płyty #3 [03/17] (Lonker See, Darren Keen, Metz, Pensjonat)

Lonker See – Lonker Seessions / Live at Pijana Czapla, Olsztyn (Music Is the Weapon)

W tym roku już emocjonowałem się Lonker See w kontekście splitu z ARRM [LINK do tekstu]. Gdyby ktoś nie wiedział – gdyńska formacja specjalizuje się w ekscytujących jazz-space-psych-noise rockowych kompozycjach. “Lonker Seessions / Live at Pijana Czapla, Olsztyn” to takie Lonker See w pigułce, może co najwyżej z wyraźniejszym przechyłem w stronę free jazzu. Ale właśnie. Cenię w tej grupie zdolność do kontrolowania wszelkich odstępstw od norm. Nawet jeśli do akcji wkracza szalone impro, to i tak nie mogę wyzbyć się wrażenia, że tak naprawdę zadbano o to, aby nie pojawiły się żadne zbędne ruchy. Ten – niewykluczone, że bezwiedny – perfekcjonizm ogromnie mnie ciekawi. I przyciąga.

psychedelic rock | space rock | free jazz | jam band

stopień rekomendacji: więcej niż wysoki


Darren Keen – It’s Never Too Late to Say You’re Welcome (Orange Milk)

Niepozornie zaprojektowany footwork. Higiena przede wszystkim – żadnych obtarć czy zabrudzeń. Drobne i szalone afrykańskie midi przybija piątkę z pc music. Przyjemnie błyskotliwe.

footwork | midi | juke

stopień rekomendacji: ~wysoki


Metz – Strange Peace (Sub Pop)

Metz od pierwszych nagrań byli udani w 75%. W Kanadyjczykach drzemie ogromny przebojowy potencjał, który permanentnie uaktywnia się w każdej kolejnej piosence, lecz niemal zawsze coś finalnie zgrzyta. Mam teorię, że chłopakom z Metz za bardzo się chce i w pewnym momencie mocno się spinają. Wówczas fajne noise rockowe piosenki już nie są tak fajne – dochodzi do sytuacji, kiedy świetnie zaprogramowany track pod koniec zupełnie traci flow albo po raz kolejny słyszymy Preoccupations w wersji post-hardcore’owej. Jest dobrze przez 2-3 przesłuchania; potem “Strange Peace” przyciąga kurz.

noise rock | post-hardcore | garage punk

stopień rekomendacji: umiarkowany +


Pensjonat – Lato w mieście

Poznań, noise rock – wszystko jasne? Otóż nie. “Lato w mieście” to wybitnie singlowy materiał: niebywale łagodny, ujmujący, przefiltrowany przez shoegaze’ową & popową wrażliwość. Hałas Pensjonatu wypoczywa na trawie, patrzy w niebo i delektuje się słońcem.

noise rock | shoegaze | noise pop

stopień rekomendacji: wysoki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.