WYBIERZ SWÓJ █▬█ █ ▀█▀ DISCO POLO!

Autorem przeglądu jest Piotr Żydek.


Czy polska muzyka doczekała się kiedyś większego zjawiska niż disco polo? Śmiem wątpić. Ten wielokrotnie wyśmiewany nurt, stał się obiektem niezasłużonej szydery, bo raz – nigdy się nie traktował zbyt poważnie, przecież najszerzej rozpoznawany pastisz gatunku został nagrany zanim polskie italo w pełni się ukształtowało i był rozprowadzany przez najistotniejsze wydawnictwo muzyki chodnikowej – firmę Blue Star.

I chociaż dzisiaj w powszechnej świadomości, disco polo lat 90-tych utożsamiane jest zazwyczaj ze stadionową muzyką biesiadną pokroju “Wszyscy Polacy” grupy Bayer Full, czy też z muzyką dance będącą inspiracją dla drugiego nurtu disco polo, bieżącej dekady XXI wieku, to jednak w samych swoich początkach, muzyka chodnikowa często była zdecydowanie bliższa twórczości brytyjskich zespołów synth-popowych, czy też – jak sama nazwa wskazuje – wspomnianego wcześniej italo.

Tym tropem podąża też to podsumowanie. Przed tobą 56 wykonawców i 64 piosenki, z których tylko może zostać twoim hitem disco polo. Polski Ken Laszlo? Białostockie Pet Shop Boys? Ace of Base Podlasia? Teraz to ty możesz zadecydować. Wystarczy kliknąć TUTAJ albo w obrazek, przenieść się do serwisu brackify i wybrać swój H I T, gdzie znajdziecie linki do wszystkich poniższych piosenek.

Możecie też zajrzeć na youtube’ową playlistę:


Macie wątpliwości? Przeczytajcie opisy:

Fenix – Róża

Disco polo, jak wspomniałem we wstępie, często utożsamiane jest z muzyką biesiadną, ale równie często i celniej – z muzyką o nieszczęśliwej miłości. “Róża” to przykład wręcz archetypowy, a wszystko brzmi jak inspirowane pierwszymi nagraniami Depeche Mode.

Oskar – Mazurska noc

Mazurska Noc Kabaretowa czy “Mazurska noc” disco polo? Wybór wydaje się być oczywisty.

Viper – Grzeszna miłość

Obok wspomnianego italo czy eurodance’u, równie ważną inspiracją dla twórców muzyki chodnikowej były przeboje zza wschodniej granicy. Może nawet słowo “inspiracja” nie jest najlepszym – zespoły disco polo najczęściej operowały na granicy plagiatu i podobnie jest w tym przypadku.

Ex-Midi – Dla M

Z Ex-Midi mam największy problem, bo to grupa nieco spoza nurtu, a jednak – ciężko pominąć jej wpływ na cały gatunek, to właśnie tam debiutował Mirosław Wanat, znany później jako Dr. Albonista.

M.I.G. – Czy to prawda

Condom Bojs & Wulkanizejszyn Bend – Psy

Zobacz Eldoka na wolno

Masz tutaj przed sobą moją myśl uwolnioną

Grzelakowa odkurzaczem
Warczy, bzyczy, dziecko płacze

Tak jakoś leci, że to jest żywy rap
Nie ma bum bap, jest bum bap!

Wasza godność, majestat
To was powinno się jebać

Shazza – Tak bardzo zakochani

Co niedzielę o jedenastej, oglądałem Shazzę w “Disco Relaxie”. I chociaż byłem zdecydowanie młodszy, niż członkowie grupy Big Cyc, to jednak wpływ tej wokalistki na moje dorosłe życie, na mój gust muzyczny, jest nie do przecenienia.

Shazza – Bossa nova

Debiutancki album królowej disco polo to bardzo dziwna pozycja, z perspektywy całego nurtu. Mało taneczna, dosyć intymna pozycja, na której Pańkowska zakreśla pierwsze szkice, na wypracowanym później wizerunku femme fatale i specyficznym erotyzmie jej twórczości.

Oktawa – Równa Ola

Seksistowski hymn polskiej reprezentacji na Mistrzostwa Europy 1996, a także – polskie “Bizarre Love Triangle”*.
*Nie traktujcie tego porównania zbyt poważnie.

Mix Age – Pocztówka z Tatr

Cudze chwalicie. Jakże odświeżającym byłoby, gdyby Radio Zet, zamiast jak co roku przynudzać “Driving Home For Christmas”, zdecydowałoby się puścić taneczną “Pocztówkę z Tatr”.

La Strada – To był błąd

To jeden z najciekawszych projektów rodzimej sceny muzycznej, polskie Milli Vanilli, inspiracja dla twórców filmu “Disco Polo”. a w przypadku “To był błąd” – polska odpowiedź na sukces Ace of Base.

Voyager – Każdy dzień

Czy największy przebój Orchestral Manoeuvres in the Dark ukształtował całe disco polo? “Każdy dzień” to solidny argument za taką tezą.

Crazy Boys – Nie zabieraj mi strun

Gitara. Instrument częściej występujący w tekstach muzyki chodnikowej, niż przy jej rzeczywistym tworzeniu.

Akcent – Szkolna miłość

Zenon Martyniuk to prawdopodobnie najbardziej wpływowy wokalista disco polo i rzewny refren “Szkolnej miłości” doskonale tłumaczy ten fenomen.

Vabank – Koniec dyskusji

“Koniec dyskusji” mogłoby zamykać ten przegląd, ale los, odpowiedzialny za rozmieszczenie piosenek na konkretnych pozycjach, chciał inaczej. A szkoda, bo jeżeli polska muzyka była kiedyś blisko nagrania swojego “Take On Me”, to albo przy “Naszym Disneylandzie”, albo w tym przypadku.

Vabank – To moja gra

Wspominałem o wpływie italo na muzykę chodnikową i to jest najlepszy przykład, gdzie grupa Vabank najprawdopodobniej inspirowała się takimi hitami jak “Only You”.

Ex-Problem – Sam na sam

Piotr Bechcicki brał sobie bardzo do serca definicje disco polo, jako nurt piosenek o nieszczęśliwej miłości, a temat nieufności i niewierności w relacjach, czy to przyjacielskich, czy romantycznych, zahaczał często o bardzo depresyjny wydźwięk.

Brutal – Wakacyjna przygoda

Skaner – Weronika

Zanim na dobre Skaner stał się dostarczycielem hitów zza wschodniej granicy, zespół ten wydał “Gorące uczucia” – swoje opus magnum, a na nim takie piosenki jak wspomniany wcześniej “Gwiezdny pył”, “Letnie uczucie”, czy właśnie “Weronika” – zdecydowanie najlepszy utwór w dorobku grupy.

Daniel – Przychodzę co noc

Piosenka o gwałcicielu.

Bingo – Zamieszkaj u mnie

Jedyne czego nie lubię w “Zamieszkaj u mnie” to fakt, że teledysk do tej piosenki, zainspirował grupę Łobuzy do nagrania wideoklipu, do ich najpopularniejszej piosenki.

D.J. Wituś – Dziewczyny tego chcą

Atlantis – Uśmiechnij się

Atlantis – To nie sen

Ale porównywanie piosenek disco polo do brytyjskiego synth-popu to nic nowego, co innego w tym przypadku. To nie jest moja obserwacja, ale “To nie sen” brzmi nieco jak piosenka The Flaming Lips. Skoro więc tytuł ostatniego albumu tej grupy, pochodzi od polskiego przekładu powieści, to jaka jest historia wspomnianego utworu?

Boys – Dziewczyna z marzeń

Boys znani są głównie z pewnego paskudnego coveru, ale o tym później. “Dziewczyna z marzeń” to jeden z najjaśniejszych punktów dyskografii Marcina Millera i spółki, podczas którego nawet swojscy Boys brzmią choć trochę jak Pet Shop Boys.

Boys – To nie U.S.A.

Ale nie jest to jedyny taki moment w ich twórczości. “To nie U.S.A.” to najcelniejszy komentarz do amerykańskiej Polonii i pokus, jakie stawiała wobec młodego Polaka, emigracja w latach 90-tych ubiegłego wieku. A wszystko w ramach specyficznego połączenia twórczości wspomnianego duetu i solowych nagrań Kazika Staszewskiego, a także – strona B dla ukochanego “Nie ma jak szpan”.

Feniks – Zdradzona miłość

Jeżeli zastanawialiście się, która piosenka była wzorem dla Tymona Tymańskiego, przy nagrywaniu “Jesiennej deprechy”, to “Zdradzona miłość” zdaje się odpowiadać na to pytanie.

Kaprys – Julia

Ten zagubiony klasyk italo to jedna z najbardziej tęsknych piosenek całego nurtu, a także pierwsza propozycja od wydawnictwa nazwanego od miejsca zakupu kaset disco polo.

Model M.T. – Virginia

O wpływie telewizji Polsat na cały gatunek, można opowiadać bardzo długo, ale w tym przypadku, wystarczy jak napiszę wam, że “Virginia” pochodzi z albumu pt. “Z promieniem słońca”, a jego okładka wyglądała zupełnie jak paszport tej stacji.

Tarzan Boy – Zabiorę cię

W ubiegłym roku, wokalista grupy Tarzan Boy, przegrał z nowotworem, którego prawdopodobną przyczyną były dokonania jego imiennika – popularnego detektywa Rutkowskiego – w ramach ukochanego gatunku.

Genowefa Pigwa – Dyskoteka w Napierstkowie

Thomas – Love Song For…

Mniejsza o warstwę tekstową, ale jak daleko jest od “Love Song For…” do “Lights On” Katy B?

Beat Magic – Ta jedna noc

Beat Magic to wyróżniająca się grupa w tym zestawieniu, bo jako jedyna wydała swój najfajniejszy singiel, już w trakcie wspomnianego wcześniej renesansu disco polo.

Toxic – Pech

Początki muzyki chodnikowej opierają się głównie na muzyce popularnej lat 80-tych, ale to wyjątkowy przypadek, bo “Pech” zamiast naśladować OMD, jest zdecydowanie bliższy wczesnej dyskografii Madonny, “I Should Be So Lucky”, czy też najlepszym singlom Eurythmics.

Cinzano – Przy tobie

Cinzano – Magdaleno z moich snów

Post-Ace-of-Base reggae o nieszczęśliwej miłości, a wideoklip zachowuje estetykę teledysku Scritti Politti. Absolut.

Browar – Bączek

Jedyny instrumentalny utwór w tym zestawieniu to chodnikowy hołd dla piwa w butelce 0,33 l, a także świadome, lub nie, nawiązanie do tradycji popularnej krajowej muzyki elektronicznej, ukształtowanej przez Marka Bilińskiego.

Mirage – Jesteś szalona

Zespół Boys działał na korzyść tego utworu, popularyzując go do stopnia rozpoznawalności przez każdego Polaka? Czy raczej zespół Boys działał na krzywdę tego utworu, pozbawiając go jego pierwotnego twee-uroku?

Lambit – Droga do gwiazd

Casanova – Nic i zero

Piosenka o żalu z powodu niemożności zrealizowania libido, czy wręcz przeciwnie – hymn polskiej społeczności AVEN? Zdecyduj sam.

Patrycja – Zakazane sny

Kres popularności disco polo to ciekawy okres, w którym muzyka chodnikowa skręca w kierunku popularnego na przełomie wieków dance-popu, a królowa opisywanego nurtu chciała zostać polską Kylie Minogue.

Toy Boys – Jelcyn, Jelcyn Euro Mix

Pieśń pochwalna dla prezydenta Federacji Rosyjskiej to dosyć zaskakujące połączenie “Go West” Pet Shop Boys w refrenie, oraz “Bez ograniczeń” Kombi w intro.

Fanatic – Wielkie słowa

Fanatic w “Wielkich słowach” ukrył więcej ciekawych motywów, niż na losowo wybranych pięciu kasetach muzyki chodnikowej, a wszystko jako próba nagrania pierwszego albumu Depeche Mode, w ramach jednego utworu.

Fanatic – Jesteś moim snem

Wspomnianej grupie w dużym stopniu zawdzięczamy powstanie całego nurtu, więc nic dziwnego, że Blue Star chciał wykorzystać sukces Fanaticu do maksimum. Niestety – skutkiem tego niska jakość wielu nagrań, a szkoda, bo jestem przekonany, że przy dobrej selekcji i pod dobrym realizatorem, żyrardowski zespół byłby w stanie nagrać najlepszy album polskiego synth-popu.

Top One – Fred Kruger

Ten singiel, zainspirowany klasycznym filmem Wesa Cravena, to jedna z wykwintniejszych piosenek całego nurtu, a także dowód na to, że w swoich początkach wiele zespołów disco polo, funkcjonowało jako odpowiedź na sukces Papa Dance, a Top One było jednym z nich.

Top One – Światła wielkich miast

Czy The Magnetic Fields funkcjonowaliby w Polsce jako zespół disco polo? Najprawdopodobniej tak.

B.F.C. – Jak zmienić świat

Nie wiem, co mnie bardziej zaskakuje. To że “Jak zmienić świat” ciężko porównać z jakąkolwiek inną piosenką nurtu? Czy to, że teledysk do tego utworu jest bardzo przaśny, nawet jak na standardy muzyki chodnikowej.

Expert – Nie odmawiaj mi

Wśród piosenek o nieszczęśliwej miłości, Expert zawsze wyróżniali się niezwykłą bezpośredniością i nie inaczej jest w przypadku tytułowego “Nie odmawiaj mi”.

Domino – Filmowa miłość

Domino bardziej niż poza granicami, inspiracji szukali w rodzimej muzyce, więc nie powinno dziwić, że pamiętam ten singiel z dzieciństwa, jako regularny wybór Koncertu Życzeń TVP Lublin, gdzieś pomiędzy Ireną Jarocką, a Anną Jantar.

Masters – Ewa odeszła

Podobnie jak w przypadku “Jesteś szalona”, Mega Dance spopularyzowali “Ewę”, ale także – odebrali jej mnóstwo uroku i lekkości.

Vivat – Zapamiętam miłość

Co mnie bardziej zachwyca? Intro piosenki czy układ choreograficzny?

Toples – Mówiłaś, że kochasz

Piosenka pochodzi z albumu “Kobiety rządzą nami” i to prawdopodobnie najcelniejszy komentarz do tekściarstwa muzyki chodnikowej, jaki mógłbym sobie wymarzyć.

Kasia Lesing – Daj mi trochę siebie

“Daj mi trochę siebie”, chociaż wzorowane na bardzo popularnych w tamtym czasie hitach eurodance, wyprzedza większość stawki o kilka długości.

Kasia Lesing – Nie zostawiaj mnie

Natomiast “Nie zostawiaj mnie” jest to bardzo przedwczesna zapowiedź, mającego nadejść prawie 20 lat później, PC Music.

Paradise – Znalazłem ciebie

Piosenki grupy Paradise są sympatyczne i bardzo do siebie podobne. “Znalazłem ciebie” to najciekawsza z nich, a znając “Znalazłem ciebie”, znacie właściwie już wszystkie, co jednak nie znaczy, że nie warto ich sprawdzić.

Love System – Kolor chmur

Imperium – Dama pik

Synth-popowe korzenie disco polo przywoływałem już kilkukrotnie podczas tego podsumowania, ale żaden przypadek nie był tak bliski “Don’t You Want Me”, jak piosenka grupy Imperium.

Play & Mix – Twoje ciało

Moje, moje myśli są

opętane melodią tą

od dzieciństwa śnię
polskie 2 Unlimited chcę

Buenos Ares – Buenos Ares

Czy wiesz, czy ty wiesz, co znaczy Buenos Ares? “Buenos Ares” to miejsce, w którym spotykają się grupa Vengaboys i “Just The Way You Are”.

Maxel – Lekcja miłości

Bezpretensjonalne i infantylne podejście do fizyczności jest wręcz cechą definiującą muzykę chodnikową, niestety często kończyło się to mocno problematycznymi i wstydliwymi tekstami. “Lekcja miłości” to ledwie niewinna czytanka, przy wielu takich disco-polowych pozycjach, elementarz.

Yeti – Cukierki, eklerki

Reggae-pieśń miłosna do węglowodanów, a także wzór dla “Słodyczy” Gucia i Golec uOrkiestry.

Milano – O tobie kochana

Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych hitów disco polo, to prawdopodobnie najbezpieczniejszy wybór na początek przygody z gatunkiem, ładnie zaaranżowany, a jednocześnie definiujący normę dla muzyki chodnikowej.

Duo Night – Biały cygan

Kariera muzyka disco polo to był jednak ciężki kawałek chleba, kilka koncertów dziennie i to nie tak jak obecnie – Sylwester z Dwójką, Sylwester z Polsatem, a raczej Dni Ziemniaka i dożynki gminne. Idealnie podsumowuje to “Biały cygan”, najrzewniejsza piosenka o trudach życia estradowca, jaką kiedykolwiek wypuścił polski przemysł rozrywkowy.

Mefis – Królowa nocy

“Królową nocy” znacie głównie dzięki grupie Akcent, chociaż nie był to jedyny zespół wykonujący opisywaną piosenkę. Jednak tym razem nie będę się wyzłośliwiał – wersja śpiewana przez Zenka Martyniuka to całkiem zgrabna reinterpretacja tego utworu. “Królowa nocy” to obecnie wręcz standard disco polo, a każdy wykonawca drugiej fali, stara się usilnie nagrać swoją odpowiedź na ten utwór. Niestety – bez skutku.

 

One Reply to “WYBIERZ SWÓJ █▬█ █ ▀█▀ DISCO POLO!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.